פסיפס ישראלי

הפסיפס, שיבוץ אבנים צבעוניות במשטח מתקשה, מזוהה עם אזורינו עוד מראשית העת העתיקה ובאגן הים התיכון נתגלו עבודות פסיפס בנות אלפי שנים. לטכניקת הפסיפס היו מספר נקודות שיא של פופולריות לאורך ההסטוריה ונעשה בה שימוש רב במבני דת ובחללים מרשימים אחרים, רבים מהם נמצאים כאן בישראל. מאז תקופת הרנסאנס השמוש בטכניקת הפסיפס איבד מן הפופולריות שלו לטובת הראליזם וחשיבות הפסרפקטיבה שבציור ופיסול אולם, במאה העשרים היתה התעניינות מחודשת בטכניקת הפסיפס, ומעצבים ואמנים, למשל האדריכל גאודי, גילו מחדש את הטכניקה.
בזכות המעבר לשימוש בחומרים זולים כגון זכוכית וקרמיקה, ובזכות הפשטה של תהליך השיבוץ, נכנס הפסיפס חזרה אל חיינו, לא עוד כיצירת אמנות השמורה למבני דת ופאר, אלא כרעיון חזותי נגיש, שמח ובעל טעם ים תיכוני.

בית הגפןפסיפס קהילתי, בית הגפן בחיפה. תיכנון והנחיה: דליה גרוסמן ונגה כרמל

כיכר השלום, טורעאןכיכר השלום, טורעאן. תכנון: יהודה פרחי. ביצוע: דליה גרוסמן

מעצבת הפנים ואמנית הפסיפס דליה גרוסמן משלבת משטחי פסיפס ברבים מן הפרוייקטים שהיא מתכננת ומבצעת. דליה מסבירה שעבודת השיבוץ והעבודה עם האבנים הן האופן שבו היא מחזירה את מלאכת את העיצוב, שנעשית כיום בעיקר במחשב, חזרה אל האומנות, אל העבודה עם הידיים והמגע עם החומר. דליה עובדת עם אבנים עשויות קרמיקה, אבן וזכוכית. ֿמבחינה סגנונית ניתן לראות בעבודותיה אדפטציה מודרנית לאסתטיקה והיסטוריה מקומית. עבודותיה של דליה מוצגות כיום גם במרחבים ציבוריים וגם בבתים פרטיים בהם היא מניחה אותם באזורים שונים בבית או כחלק מרהיט, למשל שולחן.

1

מהדמית מחשב, למגע עם חומר. תכנון וביצוע: דליה גרוסמן

דליה2

מעצב ישראלי נוסף המרבה לשלב אבנים ואריחים בעבודתו הוא רוי אלטרס. את הסגנון שלו הוא מכנה ״פסיפס חופשי״ והוא מאופין בשחרור רב הן באופן שיבוץ האבנים והן בגישה אל החומר. רוי, בעל החברה לעיצוב גנים, גינות פרובנס, מתחיל כל עבודה עם סקיצות מסודרות, אולם בשלב הגימור הוא מניח את האריחים או האבנים באופן אנטואיטיבי במידה רבה וכך מעניק נופך אורגני, אבולוציוני וייחודי לפרוייקט.

רוי1

תכנון וביצוע: רוי אלטס, גינות פרובנס
רוי מסביר, שהמגע עם חומרי הגלם עצמם והאופן שבו הם מכתיבים את הנראות הסופית של הפרוייקט, הם אלו שמאפשרים ליצירה שלו להשאר מקומית, ים תיכונית ואקולוגית.

resized_1330537073 roiתכנון וביצוע: רוי אלטס, גינות פרובנס

ככלל, ניתן לראות השפעה רבה של הפסיפס על טרנדים עכשוויים בעיצוב הבית. בבית זה שבמושב בני דרור, בחרה המעצבת הילה עשת להדביק אריחי קרמיקה מעוטרים באופן חופשי, שלא על פי הדוגמה.

kitchen1

בית בבני דור, הילה עשת

הססגוניות של האריחים משתלבת נהדר במראה הארץ ישראלי שבחלל ומוסיפה שובבות לרומנטיקה המקומית שהמעצבת יצרה.

tiles1

בית בבני דור, הילה עשת

בכתבה:

דליה גרוסמן, מעצבת פנים,  www.dalia-mosaic.co.il ,dalia-g.com , 052-3863431

רוי אלטס, גינות פרובנס, עיצוב גינות ונוף, jardinsdeprovence.co.il/, 052-8566715

הילה עשת, עיצוב 054-4541280

Leave A Reply

Navigate